м. Львів, вул. Чернігівська, 7
+38 (063) 789 70 70
heartcenterlviv@gmail.com
+38 (098) 789 07 07

Підготовка до обстеження

До початку обстеження просимо надати всю необхідну клінічну інформацію, а також дані попередніх обстежень лікарю-рентгенологу.

Вагітним жінкам не проводиться КТ-дослідження із-за можливого ризику для плода або тільки при наявності життєво важливих показань.

КТ-дослідження продовжується біля 30 хв., в рідких випадках – до 60 хв. Рекомендується одягнути вільний одяг без металевих пристосувань та ювелірних прикрас.

Якщо планується обстеження з КОНТРАСТНИМ підсиленням необхідно наступне:

1.    Біохімічний аналіз крові: КРЕАТИНІН, СЕЧОВИНА!!!!!

НОРМА: 60-130 мкмоль/л

для чоловіків – 62-115 мкмоль/л, для жінок – 53-97 мкмоль/л.

 

2.    Якщо Ви приймаєте:

·        b адреноблокатори,

·        глюкофаж (метформін),

·        нестероїдні протизапальні речовини,

·        дуфалак,

·        гуанідіни,

·        інтерлейкін.

Рекомендовано ці препарати в день обстеження НЕ приймати (хоча б за 2-3 год. до обстеження).

При записі на обстеження просимо це вказати і ми запропонуємо Вам обстеження на ранкові години.

 

      3.    Якщо у Вас захворювання:


   1 )    хронічні захворювання нирок – необхідно оцінити стан функції нирок (креатин плазми крові повинен бути в межах 60 - 130 мкм/л). При порушенні функції нирок необхідно розглянути інші альтернативні методи дослідження (УЗД, МРТ). При плануванні КТ-дослідження необхідна попередня           

         підготовка в залежності від ступеню ризику, яка назначається лікарем анестезіологом.

 

2)    захворювання щитоподібної залози (гіпертиреоз, папілярний чи фолікулярний рак щитоподібної залози)– необхідно розглянути інші альтернативні методи дослідження, чи проводити підготовку до обстеження, консультуючись з лікуючим лікарем та лікарем анестезіологом. При підозрі на гіпертиреоз досліджується рівень гормонів ТЗ, Т4 та тироксина в сироватці крові, можливо необхідно провести УЗД чи сцинтиграфію щитоподібної залози. Активний гіпертиреоз являється протипоказанням до застосування контрастних засобів.

 

3)    цукровий діабет (діабетична нефропатія) – необхідно оцінити стан функції нирок (креатинін плазми крові повинен бути в межах 60 -130 мкм/л). При порушенні функції нирок необхідно розглянути інші альтернативні методи дослідження (УЗД, МРТ). При плануванні КТ-дослідження необхідна попередня підготовка в залежності від ступеню ризику, яка назначається лікарем анестезіологом.

 

4)    бронхіальну астму, поліалергію – необхідно розглянути інші альтернативні методи дослідження (УЗД, МРТ). При плануванні проведення КТ-дослідження необхідна попередня підготовка, яка назначається лікарем анестезіологом.

Рекомендації: за 2-3 дні до обстеження прийняти антигістамінні препарати; за 1 год до обстеження – в/в краплинно антигістамінні препарати (наприклад тавегіл);

 

5)    хвороби серця з серцевою недостатністю 3-4 стадії (чи недавніми серцевими приступами) – необхідно розглянути інші альтернативні методи дослідження (УЗД, МРТ). При плануванні КТ-дослідження необхідна попередня підготовка, яка назначається лікарем анестезіологом (можливо при консультації з кардіологом).

 

6)    Якщо у Вас були: помірні чи тяжкі реакції на контрастні засоби в анамнезі – необхідно розглянути інші альтернативні методи дослідження. При плануванні КТ-дослідження необхідна попередня підготовка, яка назначається лікарем анестезіологом. Премедикація бажана і при легких реакціях (свербіння, кропив’янка).


4.    У випадку проведення дослідження з внутрішньовенним контрастуванням – не вживати їжу за 4 год до обстеження!!!!!

 

При дослідженні кісток, м’яких тканин, хребта, голови, шиї та грудної порожнини спеціальна підготовка до обстеження звичайно не потрібна. Напої, лікарські речовини та медичні процедури можна приймати в звичному режимі.

При дослідженні серця та коронарних артерій частота серцевих скорочень не повинна перевищувати 70-75 ударів за хв. Необхідно виключити прийом кофеїну, атропіну, внутрішньовенне введення теофіліну і N-бутилскополамину. Не курити в день обстеження.

При більш високій частоті серцевих скорочень необхідно попередньо погодити з анестезіологом чи лікуючим лікарем питання про можливість прийому лікарських речовин (b адреноблокаторів).

Протипоказаннями до застосування b адреноблокаторів є: бронхіальна астма, атріовентрикулярна блокада, важка гіпотензія, виражена серцева недостатність.

Підготовка до КТ черевної порожнини

 

Томографія черевної порожнини – вимагає особливої підготовки. Після їжі стінки кишечника і шлунка можуть створити на зображенні перешкоди (так звані артефакти), і картинка втратить свою чіткість. Саме тому підготовка до КТ передбачає проходження процедури натщесерце. Сторонні гази також заважають проведенню процедури.

За 3 дні до проходження КТ черевної порожнини з контрастом: слід припинити споживання продуктів, які викликають метеоризм (здування кишківника) та закрепи:

·        овочі: капусту, бобові;

·        сухофрукти, яблука, чорниці, горіхи;

·        свіжий хліб;

·        каші ( манна, рисова);

·        алкоголь;

·        молоко ( особливо у кого лактозна недостатність);

·        газовані напої і квас;

·        міцна кава, чай;

Рекомендації: якщо посилена перистальтика: за 30 хв до обстеження можна прийняти спазмолітики; напередодні провести очисну клізму.

Якщо Ви дуже хвилюєтеся – рекомендкємо прийняти седативні препарати.

 

Що можна їсти:

 

·       риба;

·       нежирні сорти мяса;

·       відварені овочі/супи;

·       знежирений сир;

·       сухарі.

 

КТ-дослідження черевної порожнини та малого тазу можна проводити не раніше 3-х діб (а при закрепі і більше) після рентгенологічного дослідження шлунка чи кишківника з барієвою завісою.

При дослідженні черевної порожнини рекомендуємо випити порціями 1-1,5 л води (негазована, звичайна вода) впродовж 1-1.5 год. до дослідження.

Правила підготовки до КТ відрізняються залежно від різних анатомічних ділянок!!!!